ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ

Η Λέσβος γνώρισε την προσφυγιά πολύ καλά τον τελευταίο αιώνα. Η Μικρασιατική Καταστροφή οδήγησε στα εδάφη της πολλούς πρόσφυγες, που τον πρώτο καιρό βρήκαν εδώ ασφαλές καταφύγιο για να συνεχίσουν τη ζωή τους στο νησί ή σε κάποιο άλλο μέρος της Ελλάδας. Άλλωστε, πολλοί από τους πρόσφυγες είχαν καταγωγή από το νησί, επομένως ο δεσμός ήταν πολύ μεγάλος. Σήμερα, επίσης, χιλιάδες πρόσφυγες θεωρούν τη Λέσβο δίαυλο σωτηρίας και ελπίδας για ένα καλύτερο μέλλον. Με αφορμή, λοιπόν, πρόσφατη οδηγία του Υπουργείου Παιδείας για αφιέρωμα στο προσφυγικό ζήτημα, αλλά και την ευαισθησία και εμπειρία των μαθητών πάνω στο θέμα, τα παιδιά της Β’ τάξης του σχολικού έτους 2015-2016 του σχολείου μας, εργάστηκαν υπό την καθοδήγηση των καθηγητριών του σχολείου Δουκάκη Ελένης και Παυλακέλλη Σταυρούλας και παρουσιάζουν τη δουλειά τους εδώ.