ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΧΗΜΙΚΩΝ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΤΜΗΜΑ ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

ΗΛΙΑ ΒΕΝΕΖΗ 1 -   ΜΥΤΙΛΗΝΗ - 81100

Τηλ. & FAX : 22510-28183

E-mail : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Μυτιλήνη : 3-6-2015

Αρ. Πρωτ. : 12

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Για ακόμη μια χρονιά στον ετήσιο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας, τον 29ο, που διενεργήθηκε στις 28 Μαρτίου 2015, το Βόρειο Αιγαίο κοσμεί τους καταλόγους που εκδόθηκαν από την Ένωση Ελλήνων Χημικών για τους διακριθέντες στο διαγωνισμό μαθητές.

Έτσι, κατά σχολική τάξη και κατά σειρά επίδοσης οι διακριθέντες είναι:

ΤΑΞΗ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

Φραγκούλης

του Βασιλείου

Πειραματικό Μυτιλήνης

Οφείλουμε να διευκρινίσουμε ότι οι κατάλογοι με τα αποτελέσματα του διαγωνισμού είχαν αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της Ένωσης Ελλήνων Χημικών ενωρίτερα. Επιλέξαμε, εντούτοις, να δημοσιοποιήσουμε τις διακρίσεις μετά το πέρας των πανελληνίων για τα ΑΕΙ και ΤΕΙ εισαγωγικών εξετάσεων προκειμένου να αποφύγουμε τυχόν αρνητικές επιδράσεις σε άξιους υποψηφίους, που συμμετείχαν στο διαγωνισμό και για τυχαίους λόγους δεν διακρίθηκαν.

Η Ένωση Ελλήνων Χημικών τιμά τους διακριθέντες, όπως τιμά όλους όσοι διαγωνίστηκαν, γιατί πρόκειται για διαγωνισμό που ο κάθε μαθητής προσέρχεται σ? αυτόν εθελοντικά, με μόνα κίνητρα την αναζήτηση γνώσης και την προοπτική της εξαιρετικής τιμής να εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Χημείας, τιμή που αρκετοί μέχρι σήμερα βορειοαιγιοπελαγίτες γεύτηκαν.

Η Δ. Ε. του Περιφερειακού Τμήματος Βορείου Αιγαίου, ομοίως, συγχαίρει όλους τους μαθητές των νησιών μας που συμμετείχαν στον 29ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Χημείας. Τιμώντας δε ιδιαίτερα όπως οφείλει αυτούς που διακρίθηκαν, εξέδωσε επαίνους που θα τους επιδοθούν στα σχολεία τους μαζί με τις ευχές μας για καλά αποτελέσματα από τις εξετάσεις και καλή πρόοδο.

Ευχαριστούμε θερμά τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των τριών νομών και τους Καθηγητές που στελέχωσαν τις επιτροπές των εξεταστικών κέντρων του διαγωνισμού για τον άριστο συντονισμό τους, που οδήγησε στην απόλυτα επιτυχή έκβαση του διαγωνισμού.

Για τη Δ. Ε./Π.Τ.Β. Αιγαίου

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                       Η ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΗΛΙΑΣ ΠΟΛΥΧΝΙΑΤΗΣ                                             ΜΑΡΙΑ ΠΑΝΤΕΛΕΛΗ

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ

Μυτιλήνη, 4 Ιουνίου 2015

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ,

ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

1. ΜΜΕ Βορείου Αιγαίου
  2. ΔΙ.Δ.Ε. Βορείου Αιγαίου
  3. Σχολικές μονάδες Β/θμιας Εκπ/σης Βορείου Αιγαίου

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Π. & Δ. ΕΚΠ/ΣΗΣ

ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Κατόπιν της δημοσιοποίησης των επίσημων αποτελεσμάτων του 29ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Χημείας από το Περιφερειακό Τμήμα Βορείου Αιγαίου της Ένωσης Ελλήνων Χημικών, εκφράζουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια στους παρακάτω μαθητές του Βορείου Αιγαίου που διακρίθηκαν:

ΤΑΞΗ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

Φραγκούλης

του Βασιλείου

Πειραματικό Μυτιλήνης

Οι διακρίσεις των μαθητών μας σε σημαντικούς διαγωνισμούς έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα, καθώς αποτελούν το επιστέγασμα πολυετούς μελέτης, σωστής προετοιμασίας και ψυχολογίας, καλής εκπαίδευσης που ενισχύουν την έμφυτη κλίση του μαθητή στο εκάστοτε γνωστικό αντικείμενο.

Ωστόσο, αυτό που οφείλουμε να τονίσουμε είναι ότι ο θεσμός αυτός λειτουργεί ως καταλύτης, με στόχο να διεγείρει το ενδιαφέρον των μαθητών προς τη Χημεία, να ενθαρρύνει την ενεργή ενασχόληση με αυτήν και να δημιουργήσει μια νέα δυναμική. Ως εκ τούτου, αυτό που πραγματικά αξίζει είναι η ίδια η ανταπόκριση σε μια τέτοια πρόκληση, δηλαδή η συμμετοχή των μαθητών μας σ? αυτόν, ανεξαρτήτως διάκρισης ή τελικής κατάταξης.

Ευχόμαστε οι μαθητές μας να δράττονται πάντα τέτοιων ευκαιριών, προκειμένου να αποκτούν νέες γνώσεις, να αντλούν ικανοποίηση μέσω της κατάκτησης ενός στόχου και να τοποθετούν ψηλότερα τον πήχη για όλους τους συμμετέχοντες.

Θερμά συγχαρητήρια στους εκπαιδευτικούς που εκγύμνασαν τα παιδιά και τα ενθάρρυναν να λάβουν μέρος στον διαγωνισμό, καθώς και σε όλους όσους συνέβαλαν στη διοργάνωση και την αδιάβλητη υλοποίησή του.

Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ Δ/ΝΤΗΣ

Π. & Δ. ΕΚΠ/ΣΗΣ ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ